Technology Committee

The Technology Committee will address issues related to technology and technical facilities raised by faculty, students and departments and will advise the Dean on policies, procedures and planning.  The committee’s functions will include reviewing and updating plans for the use of technology in the School, including making recommendations for the allocation of technology funds.

The Technology Committee will consist of seven (7) voting members and two (2) nonvoting members.  The voting members will consist of four (4) faculty selected by Agenda Council, the chair of the Lab Advisory Subcommittee, an Agenda Council representative, and a student representative.  The nonvoting members will consist of the Director of Technical Services and a representative from the Dean’s Office. When possible, a member of the Technology Committee should be a school representative to the IUPUI Faculty Council Technology Committee.  The committee will also invite a representative from UITS to attend in a non-voting capacity. 

The Technology Committee will have a Lab Advisory Sub-committee.  The sub-committee will advise the committee on policies, procedures and planning, and represent concerns related to the Student Technology Centers (e.g., labs).  The sub-committee will consist of the following representatives:

Voting Members:

(a) The faculty chair of the sub-committee, who is appointed by the committee each year, will have a one-year, renewable term.
(b) In consultation with the chair of the Technology Committee and the Director of Technical Services, the chair of the sub-committee will recommend the appointment of up to six (6) additional faculty to represent the different SLA Student Technology Centers, with new members approved by the Technology Committee. Appointments to the sub-committee will be for staggered, renewable terms of up to three years.
(c) The student representative of the Technology Committee will serve ex officio on the sub-committee.

Non-Voting Members:


(d) The Coordinator of Technology Development and the Technical Services Teleproduction Supervisor will serve ex officio on the sub-committee.

During summers, the previous year’s chair and/or the School administrative representative will notify the members about matters requiring action by the committee. Action will be taken only if five of the seven voting members of the previous year’s Committee respond.

Committee Members, 2014-15

Dennis Bingham (‘15)
Professor of English
Agenda Council Representative
E-mail: dbingham@iupui.edu


Aye-Nu Duerksen (‘15)
Senior Lecturer Department of English-Linguistics
E-mail: aduerkse@iupui.edu
Daniela Katz (‘16)
Lecturer in Spanish
E-mail: dschuvak@iupui.edu
Kathryn Lauten (‘16)
Lecturer French
E-mail: klauten@iupui.edu

Daniel Johnson (‘15)**CONVENER**
Assistant Professor of Geography
E-mail: dpjohnso@iupui.edu
Jisong Wu (‘16)
Assistant Professor of Economics
Email: jiswu@iupui.edu

Mike Scott, Technical Services Rep
Director of Technical Services
E-mail: mscott@iupui.edu
Bill Blomquist, SLA Admin (non-voting)
Dean, Professor of Political Science 
E-mail: blomquis@iupui.edu
Student Rep (non-voting)

E-mail:

 

 

Archives

Previous Committees and Representatives

  • 2013-2014:
    Aye-Nu Duerksen; Bill Gronfein; Daniel Johnson; Julie Freeman; Iker Zulaica Hernandez; Kim White-Mills, Agenda Council Rep.; Mike Scott, Technical Services Rep; Bill Blomquist, SLA Admin
  • 2012-2013:
    Bill Gronfein; Daniel Johnson; Sumedha Gupta; Julie Freeman; Iker Zulaica Hernandez;Thomas Upton, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; Bill Blomquist, SLA Admin
  • 2011-2012:
    Aye Nu Duerksen; Daniel Johnson; Sumedha Gupta; Charles Reyes; Frank Smith; Linda Haas, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; Bill Blomquist, SLA Admin
  • 2010-2011:
    Aye Nu Duerksen; Daniel Johnson; Charles Reyes; Frank Smith; Jing Wang; David Bivin, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; Philip Goff, SLA Admin
  • 2009-2010:
    Linda Haas; Jennifer Cochrane; Robert Harris; Daniel Johnson; Jing Wang; David Bivin, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; David Ford-SLA Admin; Philip Goff, SLA Admin
  • 2008-2009:
    Kimmaree Murday, Co-Chair; Jennifer Cochrane-Co-Chair; Linda Haas; Aye-Nu Duerksen; Robert Harris; Gina Gibau, Agenda Council Rep; Mike Scott,Technical Services Rep; David Ford-SLA Admin
  • 2007-2008:
    Kimmaree Murday, Co-Chair; Jennifer Cochrane-Co-Chair; Ellen Anderson; Marci Littlefield; Aye-Nu Duerksen; Marc Bilodeau-Agenda Council Rep; Mike Scott-Technical Services Rep; David Ford-SLA Admin; Helen Ralph-Student Rep
  • 2006-2007:
    Kimmaree Murday, Chair; Ellen Andersen; Jennifer Cochrane; Marci Littlefield; Thom Upton; Marc Bilodeau, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; David Ford, SLA Admin; James Dowell, Student Rep
  • 2005-2006:
    Ellen Andersen; Marc Bilodeau; Sumana Jogi; Kimmaree Murday; Thom Upton; Robert Sutton, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; David Ford, SLA Admin
  • 2004-2005:
    COMMITTEE MEMBERS:
    Ellen Andersen; Didier Bertrand; Sumana Jogi; Paul Mullins; Ed Nagelhout; Bryan Dyer, Student; Enrica Ardemagni, Agenda Council Rep; Mike Scott, Technical Services Rep; David Ford, SLA Admin
    REPRESENTATIVES:
    Michelle Simmons, secretary; David Bivin, SSCC; D. Donaldson, UITS; Julie Freeman, CBC; Rosalie Vermette, MLRC
  • 2003-2004:
    COMMITTEE MEMBERS:
    Didier Bertrand, Chair; Margie Ferguson; Wendy Morrison; Paul Mullins; Ed Nagelhout; Enrica Ardemagni, Agenda Council, Ex Officio; Mike Scott, Technical Services; Bill Schneider/ David Ford, SLA Admin
    REPRESENTATIVES:
    Michelle Simmons, secretary; David Bivin, SSCC; D. Donaldson, UITS; Julie Freeman, CBC; Rosalie Vermette, MLRC
  • 2002-2003:
    Owen Dwyer; Margie Ferguson; Anne Royalty; Ronald Sandwina; Thomas Upton; David Ford, Ex Officio; Bill Schneider, SLA Admin
  • 2001-2002
  • 2000-2001:
    William Gronfein; Robert Sutton; Thomas Upton ; Kim White-Mills; Jeffrey Wilson; John McCormick, Ex Officio; William Schneider, SLA Admin
  • 1999-2000

 

Reports

 

Minutes

2012-2013
11/02/12 (PDF Format, Pending Approval)


2009-2010
09/24/09 (PDF Format)


2008-2009
02/20/09 (PDF Format)
03/27/09 (PDF Format)


2007-2008
10/19/07 (PDF Format)
11/30/07 (PDF Format)
02/15/08 (PDF Format)
03/28/08 (PDF Format)
11/21/08 (PDF Format)


2006-2007
9/15/06 (PDF Format)
10/27/06 (PDF Format)
12/01/06 (PDF Format)
2/2/07 (PDF Format)


2005-2006
9/30/05 (PDF Format)
10/28/05 (PDF Format)
1/20/06 (PDF Format)
3/24/06 (PDF Format)

2004-2005
03/04/05 (PDF Format)
12/03/04 (PDF Format)


2003-2004 Minutes
01/23/04 (PDF Format)
11/07/03 (PDF Format)
10/28/03 (PDF Format)


2002-2003
05/08/03 (PDF Format)
01/31/03 (PDF Format)
10/25/02 (PDF Format)
08/30/02 (PDF Format)


2001-2002
01/25/02 (PDF Format)


2000-2001
03/30/01 (PDF Format)
01/26/01 (PDF Format)
11/17/00 (PDF Format)
09/08/00 (PDF Format)


1999-2000
05/05/00 (PDF Format)
04/21/00 (PDF Format)
02/25/00 (PDF Format)
12/03/99 (PDF Format)
11/12/99 (PDF Format)
09/17/99 (PDF Format)
08/27/99 (PDF Format)


1998-1999
04/28/99 (PDF Format)

Events & Dates

  • The Reiberg Reading Series presents poet Marianne Boruch
    October 30 || Read More »
  • BUILDING A PROFESSIONAL BRAND
    November 04 || Read More »
  • Is Anybody Out There? How to Plan and Promote a Successful …
    November 04 || Read More »
  • Telecollaborative Foreign Language Education-Professor Julie Belz
    November 04 || Read More »