The committee will prepare slates of candidates for Agenda Council and for elected committees for presentation at the March meeting of the Faculty Assembly, of candidates to fill vacancies on the Agenda Council or elected committees between regular elections, of candidates for School representatives to the IUPUI Faculty Council, and of candidates for other elections that may from time to time become necessary.

The Nominating Committee will be composed of five members of the faculty.

Committee Members, 2015-16

Jennifer Bute (‘17)
Associate Professor of Communication Studies
Tijen Demirel-Pegg (‘17)
Assistant Professor of Political Science
Kenzie Latham (‘17)
Assistant Professor of Sociology
Rebecca Shrum (‘16)
Assistant Professor of History

Joseph Tucker-Edmonds (‘16)
Assistant Professor of Africana Studies and Religious Studies



Previous Committees

  • 2014-2015:
    Amanda Jo Friesen, Chair; Jaesoo Kim; Timothy Lyons; Rebecca Shrum; Joseph Tucker-Edmonds
  • 2013-2014:
    Amanda Jo Friesen, Chair; Andrea Jain; Jaesoo Kim; Kim Brian Lovejoy; Timothy Lyons
  • 2012-2013:
    John Tilley; Andria Jain; Daniella Kostroun; Julie Freeman; Marci Littlefield
  • 2011-2012:
    John Tilley; Kristina Sheeler; Daniella Kostroun; Julie Freeman; Marci Littlefield
  • 2010-2011:
    Kristina Sheeler, Chair; Martin Coleman; Fred Dicamilla; Daniella Kostroun; Tamara Leech
  • 2009-2010:
    David Craig; Didier Bertrand, Chair; Martin Coleman; Fred Dicamilla; Tamara Leech
  • 2008-2009:
    David Craig, Chair; Didier Bertrand; Martin Coleman; Johnny Goldfinger; Robert Rebein
  • 2007-2008:
    Gins Sanchez-Gibau, Chair; Martin Coleman; Johnny Goldfinger; Kelly Hayes; Robert Rebein
  • 2006-2007:
    Margaret Ferguson, Chair; Catherin Dobris; Kelly Hayes; Gina Sanchez-Gibau; Jennifer Thorington Springer
  • 2005-2006:
    Catherine Dobirs; Owen Dwyer; Margaret Ferguson; Larbi Oukada; Jennifer Thorington Springer
  • 2004-2005:
    Paul Carlin; Owen Dwyer; Margaret Ferguson; Elizabeth Kryder-Reid; Tom Marvin
  • 2003-2004:
    Paul Carlin, Chair; Margaret Ferguson; Karen Johnson; Elizabeth Kryder-Reid; Kim White-Mills
  • 2002-2003:
    Ellen Andersen; Carol Gardner; Karen Johnson; Paul Mullins; Kim White-Mills
  • 2001-2002
  • 2000-2001:
    Ken Davis; Larbi Oukada; Steven Russell
  • 1999-2000




Events & Dates

  • 9th Annual Robert and Dana Curtis Memorial Oratorical Contest
    December 08 || Read More »
  • Last Day of Regular Class Meetings-Fall 2015
    December 14 || Read More »
  • Finals Begin-Fall 2015
    December 15 || Read More »
  • Finals End-Fall 2015
    December 18 || Read More »